    
|
Козината на котките
Кожата при котките е много тънка, дебелината й се колебае между 0,4 мм на корема до 2 мм на гърба. За да защити ефективно кожата от външно въздействие,природата е й дала пищна кожена дреха, характерни признаци са различните критерий при различните породи. Козината предпазва от леки наранявания и увреди, изолира от вода и екстремни температури.Намиращите се в кожата мастни жлези покриват всеки косъм с тънък слой липид, който придава блясък на здравата козина. По блясъка можете да съдите за състоянието на здраво животно: ако няма блясък и козината изглежда рошава, котката вероятно е болна, или е хранена неправилно.
Правилното хранене е единственото средство,за да блести козината и да се запази. Козметичните средства не действат дълго и водят до раздразнение на кожата и алергии, постига се противоположен ефект.
Козината на котките се състои от три различни типа косми: дълги, леко удебелени към върха покривни и по-къс подкосъм. За дължината и типа косми при различните породи има значение възрастта и годишното време. При някой порoди няма покривен косъм, а при други- подкосъм. 
Космите израстват от малки ями в кожата, неречени фоликули, в основата им се формират клетки на корените на космите и започват да изграждат космите от долу.
По време на линеене е много важно козината да се сресва, за да помогнете за отделянето на "мъртвите" косми. Освен това, масажа при сресване с четката увеличава кръвообращението и снабдяването на фоликулите с кръв, което също насърчава растежа на космите. Който иска котката му да има гъста, пухкава козина, трябва да я сресва всеки ден, независимо към коя група принадлежи- дългокосместа, късокосместа или полудългокосместа.
При котки, които живеят в градски условия, не се наблюдават чести периоди на линеене, защото се отглеждат при постоянна стайна температура. Обикновено те линеят през цялата година, така че трябва да се сресват постоянно.
Къпането на котката се извършва със специални шампоани.
Ако козината на вашата котка е сплъстена или се е появил пърхут, това може да е следствие от някое заболяване. Обърнете се към ветеринар и направете изследвания за поставяне на диагноза.
Опадането на козината често се среща при нашите домашни любимци.Причините за това са много.
Козината може да опада заради неправилното хранене на животните,недостатъчния прием на витамини и минерали ,поради кожни паразити,космояди,пухояди, много често срещани по домашните животни , заразяването с тези паразити води до падане на козината.
Още една причина за опадане на козината са гъбичките,след заразяване с микроспория и трихофития козина пада ограничено и на някой места.Също така при алергични реакции,при неправилно хранене на животните и при хранене на питомците с храна неподходяща за стомашно-чревния тракт , в кръвта им се натрупва алерген и при отслабен имунитет това води до опадане на косменото покритие.
Козина опада и при линеене,нормално линеене при животните има 2 пъти в годината ,рано напролет и късно наесен.При неправилно съдържание на храните ,грижи и нарушен температурен режим фазата на линеене може да продължи до 6 месеца.
Понякога козината опада и поради хормонални изменения,при честа употреба на хормонални препарати и неправилно хранене често започва да пада косменото покритие.
Опадането на козината е характерно и за животни с отслабен имунитет.Към тази група се отнасят животни преболедували тежки заболявания ,в това число и вирусни,животни претърпели тежки операции,породи животни получени при затворено чифтосване.
Стопаните на животното трябва да знаят главното: опадането на козината ,което не е във фаза на линеене с образуване на обширни участъци на опадане ,не е нормално за организма му.
За назначаване на лечение е наобходимо да се установи причината за опадането.В много случаи за това трябва да бъдат направени лабораторни изследвания от местата на опадане или от самата козина ,без които е невъзможно да се уточни диагноза.
Именно за това при опадане на козина при кучета и котки непременно трябва да ги види лекар.
За да се избегнат основните причини за опадане на козината , стопаните на животното трябва да знаят как правилно да хранят животните си, какви витамини и микроелементи са им необходими,да обработват животното с противопаразитни препарати и след прекарано тежко заболяване или операция да проведат курс със имуностимулатори. |
Знаете ли, че....
-Най-дебеления котарак в историята на света се наричал Хими. Той тежал 24 килограма и живял в Австралия (но не много дълго – умрял на възраст от 5 години).
- Домашните котки могат да бягат със скорост 50 км/ч, разбира се без Химии;
Прочетете още: Тук |